Програма вступних випробувань та співбесіди
з предмета «Математика»
для вступників на основі базової, повної загальної середньої освіти, раніше отриманої вищої освіти, які вступають на спеціальності:
131 Прикладна механіка
135 Суднобудування
271 Морський та внутрішній водний транспорт
ПРОГРАМА З МАТЕМАТИКИ НА БАЗІ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ
Програма з математики для вступників до вищих освітніх закладів складається з трьох розділів. Перший з них містить перелік основних математичних понять і фактів, якими повинен володіти вступник (вміти правильно їх використовувати при розв’язанні задач, посилатися на них при доведенні теорем). У другому розділі вказано теореми, які треба вміти доводити. Зміст теоретичної частини іспитів повинен формуватися з цього розділу. У третьому розділі перелічено основні математичні вміння і навички, якими має володіти вступник.
На іспиті з математики вступник до вищого освітнього закладу повинен показати:
1) чітке знання означень, математичних понять, термінів, формулювань правил, ознак, теорем, передбачених програмою, вміння доводити їх;
2) вміння точно і стисло висловити математичну думку в усній і письмовій формі, використовувати відповідну символіку;
3) впевнене володіння практичними математичними вміннями і навичками, передбаченими програмою, вміння застосовувати їх при розв’язанні задач і вправ.
І. Основні математичні поняття і факти
Арифметика і алгебра
- Натуральні числа і нуль. Прості і складені числа. Дільник, кратне. Найбільший спільний дільник. Найменше спільне кратне. Ознаки подільності на 2, З, 5, 9, 10. Системи числення.
- Цілі числа. Раціональні числа, їх додавання, віднімання, множення, ділення. Порівняння раціональних чисел.
- Дійсні числа, їх запис у вигляді десяткового дробу. Читання, запис та дії з десятковими дробами. Скінченні і нескінченні, періодичні і неперіодичні десяткові дроби.
- Звичайні дроби. Порівняння звичайних дробів. Правильний і неправильний дріб. Ціла та дробова частина числа. Основна властивість дробу. Скорочення дробу. Середнє арифметичне і середнє геометричне чисел. Основні задачі на дроби.
- Поняття про ірраціональні числа.
- Зображення чисел на прямій. Модуль числа, його геометричний зміст.
- Числові вирази. Вирази із змінними. Тотожні перетворення раціональних алгебраїчних виразів.
- Поняття про пряму та обернену пропорційну залежність між величинами. Види діаграм.
- Вимірювання величин. Наближене значення числа. Округлення чисел. Абсолютна та відносна похибки наближеного значення числа. Виконання арифметичних дій над наближеними значеннями чисел.
- Пропорції. Основна властивість пропорції. Розв’язування задач за допомогою пропорцій. Прості і складені задачі.
- Степінь з натуральним показником і його властивості. Степінь з цілим показником і його властивості. Стандартний вигляд числа. Перетворювання виразів із степенями.
- Квадратний корінь. Арифметичний квадратний корінь. Властивості квадратних коренів. Наближене значення квадратного кореня.
- Прямокутна система координат на площині. Координати точки (абсциса і ордината). Формула відстані між двома точками площини, заданих координатами. Координати середини відрізка.
- Одночлен і многочлен. Дії над ними. Многочлен з однією змінною. Корінь многочлена (на прикладі квадратного тричлена). Степінь многочлена. Додавання, віднімання і множення многочленів. Розкладання многочлена на множники.
- Рівняння. Розв’язування рівнянь, корені рівняння. Рівносильні рівняння. Біквадратні рівняння. Графік рівняння з двома змінними.
- Числові нерівності та їх властивості. Почленне додавання та множення числових нерівностей. Лінійна нерівність з одним невідомим. Розв’язування нерівностей другого степеня з однією змінною. Розв’язування раціональних нерівностей, метод інтервалів.
- Системи рівнянь і системи нерівностей (раціональні і тригонометричні). Розв’язування систем. Корені системи. Рівносильні системи рівнянь.
- Арифметична та геометрична прогресії. Формули знаходження n-го члена та суми п перших членів прогресій. Нескінченно спадна геометрична прогресія та її сума.
- Поняття функції. Способи задання функції. Область визначення, область значень функції. Перетворення графіків функцій.
- Графік функції. Зростання і спадання функції; періодичність, парність, непарність функції. Графічне розв’язання рівнянь, нерівностей.
- Означення і основні властивості функцій: лінійної у = kx+b, квадратичної у = ахг + bх + с , степеневої у = хn(п Z) та їх графіки.
- Комбінаторика та біном Ньютона. Поняття ймовірності випадкової події. Найпростіші випадки підрахунку ймовірностей.
Геометрія
- Початкові поняття планіметрії (точка, пряма, промінь, відрізок, ламана; довжина відрізка). Геометричні фігури. Паралельні і перпендикулярні прямі. Поняття про аксіоми і теореми. Поняття про обернену теорему.
- Кут, величина кута. Суміжна і вертикальні кути та їх властивості. Кути, утворені внаслідок перетину прямих, що перетинаються січною, а також при перетині паралельних прямих січною.
- Трикутник. Медіана, бісектриса, висота трикутника, їх властивості. Чотири визначні точки трикутника. Види трикутників. Співвідношення між сторонами та кутами прямокутного трикутника. Теореми синусів, косинусів. Середня лінія трикутника.
- Коло і круг. Центр, діаметр, радіус, хорди, січні кола. Залежність між відрізками у колі. Дотична до кола. Дуга кола. Сектор, сегмент. Довжина кола і довжина дуги кола.
- Центральні і вписані кути, їх властивості. Коло, вписане у трикутник. Коло, описане навколо трикутника. Величина кута та ЇЇ властивості. Вимірювання вписаних кутів. Градусна і радіанна міра кута.
- Геометричне місце точок. Метод ГМТ.
- Поняття про рівність фігур. Ознаки рівностей трикутників.
- Поняття про подібність фігур. Ознаки подібності трикутників.
- Прямокутна система координат на площині. Формула відстані між двома точками площини, заданих координатами; координати середини відрізка. Графік і рівняння прямої і кола. Довжина відрізка та її властивості. Відстань від точки до прямої.
- Вектор. Абсолютна величина і напрям вектора. Кут між векторами. Колінеарні вектори. Сума векторів та її властивості. Добуток вектора на число та його властивості. Розкладання вектора за осями координат і двома неколінеарними векторами. Координати вектора. Скалярний добуток векторів та його властивості. Проекція вектора на осі координат.
- Чотирикутник, паралелограм, прямокутник, ромб, квадрат, трапеція; їх елементи і основні властивості.
- Многокутник. Вершини, сторони, діагоналі многокутника. Правильні мнокутники і їх побудова.
- Поняття про площі, основні властивості площ. Площа трикутника, паралелограма, прямокутника, квадрата, ромба, трапеції. Відношення площ подібних фігур. Площа круга та його частин.
- Рух, його властивості. Види симетрій, поворот, паралельне перенесення.
- II. Основні теореми і формули
Алгебра
- Основні правила додавання, віднімання, множення, ділення.
- Формула коренів квадратного рівняння. Розкладання квадратного тричлена на лінійні множники.
- Зведене квадратне рівняння. Теорема Вієта.
- Розв’язування лінійних рівнянь і таких, що зводяться до лінійних.
- Розв’язування лінійних нерівностей і систем лінійних нерівностей.
- Розв’язування систем двох лінійних рівнянь.
- Основна властивість дробу. Дії з дробами.
- Формули скороченого множення : (а ± b}2 = а 2 ± 2аb + b2 ,
(а + b)(а — b) = а2 — b2 та їнші.
- Теорема про відношення між середнім арифметичним і середнім геометричним.
- Властивості числових нерівностей.
- Формула знаходження п-го члена арифметичної і геометричної прогресій.
- Формула знаходження суми п перших членів арифметичної і геометричної прогресій.
- Властивості квадратного кореня.
Геометрія
- Основна властивість паралельних прямих.
- Властивості точок, рівновіддалених від кінців відрізка.
- Ознаки паралельності прямих.
- Теорема про суму кутів трикутника. Зовнішні кути трикутника.
- Ознаки рівності, подібності трикутників. Існування трикутника, рівного даному.
- Теорема про існування і єдиність перпендикуляра до прямої.
- Теорема Фалеса.
- Радіус кола, описаного навколо трикутника і кола, вписаного в трикутник.
- Теорема про кут, вписаний в коло.
- Дотична до кола та її властивість. Вимірювання кута, вписаного в коло.
11 . Теорема Піфагора та наслідки з неї.
- Співвідношення між сторонами і кутами прямокутного трикутника.
- Значення синуса, косинуса кутів 0°,300,450,60°,900.
- Основні тригонометричні тотожності:
- Формули площ паралелограма, трикутника, трапеції. Формула Герона.
- Нерівність трикутника.
- Формула відстані між двома точками площини.
III. Основні вміння і навички
Вступник повинен:
- Виконувати арифметичні дії над натуральними числами, десятковими і звичайними дробами; користуватися калькулятором і таблицями; визначати і користуватися масштабом.
- Уміти виконувати тотожні перетворення основних алгебраїчних виразів (многочленів, дробово-раціональних виразів, які містять степені і корені), тригонометричних виразів.
- Будувати і читати графіки лінійної, квадратичної, степеневої функцій.
- Розв’язувати рівняння і нерівності першого і другого степенів, а також рівняння і нерівності, що зводяться до них; розв’язувати системи рівнянь та нерівностей першого і другого степенів і ті, що зводяться до них.
- Розв’язувати задачі за допомогою рівнянь і систем рівнянь.
- Зображати геометричні фігури на площині і виконувати найпростіші побудови на площині.
- Використовувати геометричні відомості при розв’язуванні алгебраїчних, а відомості з алгебри і тригонометрії — при розв’язуванні геометричних задач.
- Виконувати на площині операції над векторами (додавання і віднімання векторів, множення вектора на число) і використовувати їх при розв’язуванні практичних задач і вправ.
- Володіти навичками вимірювання і обчислювання довжин. кутів І площ, які використовуються для розв’язання різних практичних задач.
- Уміти застосовувати властивості геометричних фігур при розв’язуванні задач на обчислення та доведення.
ПРОГРАМА З МАТЕМАТИКИ НА БАЗІ СТАРШОЇ ШКОЛИ
Додатково до програми на базі основної школи, абітурієнт повинен володіти такими знаннями:
І. Основні математичні поняття і факти
Арифметика, алгебра і початки аналізу
- Множина. Способи задання множин. Операції над множинами та їх властивості.
- Відношення (бінарні, еквівалентності, порядку).
- Визначники другого і третього порядку. Правило Крамера.
- Означення похідної, її фізичний та геометричний зміст. Похідні суми, добутку і частки. Таблиця похідних. Диференційовність і граничний перехід.
- Достатня умова зростання (спадання) функції на проміжку. Поняття екстремуму функції. Необхідна умова екстремуму. Найбільше і найменше значення функції на проміжку.
- Дотична до графіка функції. Формула Лагранжа.
- Первісна Основна властивість. Правила знаходження.
- Інтеграл, його застосування. Формула Ньютона-Лейбніца.
- Логарифми та їх властивості Основна логарифмічна тотожність.
- Показникова, логарифмічна, степенева функції, їх графіки та похідні.
- Тригонометричні функції (y=sin x, y=cos x, y=tg x), їх властивості та графіки.
- Обернені тригонометричні функції. Функція, обернена до даної.
- Корінь n-го степеня і його властивості.
14. Степінь з раціональним показником та його властивості/
- Ірраціональні, показникові і логарифмічні рівняння і нерівності.
- Диференційні рівняння.
- Системи ірраціональних, тригонометричних, показникових, логарифмічних рівнянь.
- Застосування похідної, первісної, інтеграла.
Геометрія
- Аксіоми стереометрії. Існування площини, що проходить через пряму і точку, що не лежить на цій прямій. Існування площини, що проходить через три точки.
- Перетин прямої з площиною. Півпростори.
- Паралельні прямі в просторі. Ознаки паралельності прямих, прямої І площини, двох площин.
- Існування площини, паралельної даній. Властивості паралельних площин. Зображення просторових фігур на площині.
- Перпендикулярність прямих у просторі. Ознака перпендикулярності прямої і площини (властивості), перпендикулярність площин.
- Перпендикуляр і похила Теорема про три перпендикуляри.
- Відстань між мимобіжними прямими.
- Декартова прямокутна система координат у просторі. Відстань між точками, координати середини відрізка.
- Перетворення симетрії у просторі. Рух, перетворення подібності у просторі.
- Кут між мимобіжними прямими, між прямою і площиною, між площинами. Двогранні кути. Лінійний кут двогранного кута.
- Многогранники. Вершини, ребра, грані, діагоналі многогранника. Пряма і похила призми. Піраміда. Правильна призма і правильна піраміда. Паралелепіпеди, їх види. Перерізи многогранників площиною. Площа ортогональної проекції многогранника.
- Тіла обертання: циліндр, конус, сфера, куля. Центр, діаметр, радіус сфери і кулі. Площина, дотична до сфери.
- Описана і вписана в циліндр призма.
- Описана і вписана в конус піраміда.
- Перетин двох сфер. Вписані і описані многокутники.
- Поверхня тіла.
- Рівновеликі тіла.
- II. Основні формули і теореми
Алгебра і початки аналізу
- Тригонометричні формули (додавання, зведення, суми і різниці, подвійного і половинного аргументів).
- Залежність між тригонометричними функціями одного й того ж аргументу. Мнемонічне правило.
- Теорема про корінь.
- Теорема Ферма.
- Теорема Вейєрштрасса.
- Правила обчислення похідних. Похідна складеної функції.
- Таблиця похідних.
- Наближені обчислення.
- Правила знаходження первісних. Таблиця первісних.
- Формула Ньютона-Лейбніца.
11 .Основна логарифмічна тотожність.
- Властивості логарифмів.
- Корені рівнянь sіп х = а, соs х = а, tg х = а.
- Властивості арифметичного кореня n-го степеня.
- Властивості степеня з раціональним показником.
- Логарифм добутку, степеня і частки.
Геометрія
- Теорема про три перпендикуляри.
- Формули площі поверхні і об’єму прямокутного паралелепіпеда, похилого паралелепіпеда, призми, піраміди, циліндра, конуса.
- Формули площі поверхні сфери, об’єму кулі та її частин (кульового сегмента і сектора).
- Рівняння сфери.
- Загальна формула об’єму тіл обертання.
III. Основні вміння і навички
Вступник повинен:
- Застосовувати похідну при дослідженні функцій на зростання (спадання), на екстремуми і для побудови графіків функцій.
- Застосовувати інтеграл для знаходження площі фігур, обмежених нескладними графіками.
- Будувати і читати графіки показникової, логарифмічної та тригонометричних функцій.
- Розв’язувати найпростіші рівняння і нерівності, що мають степеневі, показникові, логарифмічні і тригонометричні функції.
Голова предметної
екзаменаційної комісії Т.С. Спичак